Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիզա Ռաֆիկի Գրիգորյանի, Կարեն Հովհաննեսի Թումանյանի եւ Լիպարիտ Ռոբերտի Մելիքջանյանի թեկնածությունները:
Խորհրդարանը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուի ընտրության հարցը քննարկել է հունիսի 27-ին հրավիրած արտահերթ նիստում:
ԲԴԽ անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը ներկայացրել է Լիզա Գրիգորյանի , Կարեն Թումանյանի եւ Լիպարիտ Մելիքջանյանի կենսագրական տվյալներն ու անցած ուղին:
Լիզա Գրիգորյանն իր ելույթում նշել է, որ խորհրդարանում դատավորների թեկնածուների ելույթները փաստում են պետության երեք իշխանությունների համագործակցությունը եւ ընդհանուր առաքելությունը` ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը: Թեկնածուն ներկայացրել է իր պատկերացումները, թե ինչպես պետք է համագործակցեն իշխանության երեք ճյուղերը եւ ինչպես պետք է Վճռաբեկ դատարանի դատավորը հադես գա եւ պատասխանատվություն կրի դատական իշխանության առջեւ դրված խնդիրների համար:
Մյուս թեկնածուն` Կարեն Թումանյանը, կարեւորել է արդար դատաքննության իրավունքի ապահովումը, որը հնարավորություն կտա յուրաքանչյուր անձի իր խախտված կամ ենթադրյալ խախտված իրավունքների վերաբերյալ վեճը բարձրացնել արդարադատության մարմնում: Թեկնածուի խոսքով` մինչեւ հեղափոխությունը մեր երկիրը գրեթե չի ունեցել դատական իշխանություն: «Արդարադատությունը պետք է լինի թափանցիկ, հասանելի, տեսանելի եւ անպայման վստահելի»,- ընդգծել է զեկուցողը: Կարեն Թումանյանը պատրաստակամություն է հայտնել իր գիտելիքները եւ փորձը ներդնել` ի շահ դատական իշխանության զարգացման:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թեկնածու Լիպարիտ Մելիքջանյանը նշել է, որ իր ելույթում ձեռնպահ կմնա դատարանների անկախության, դատական իշխանության կամ ընդհանրապես իրավական երեւույթների վերաբերյալ դասախոսության տպավորություն թողնող իրավական վերլուծություններ կատարելուց: Լիպարիտ Մելիքջանյանի խոսքով` ԲԴԽ-ն այս ընթացքում պատվով կատարել է այն առաքելությունը, որն իր առջեւ դրված է եղել օրենքով: «Կարող եմ փաստել, որ գեթ մեկ օր որեւէ իրավական ակտ չի ուշացել սահմանված ժամանակացույցից»,- ընդգծել է նա:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры Л.Григорян, К.Туманяна и Л.Меликджаняна на вакантную должность судьи Судейской коллегии по гражданским делам Антикоррупционной палаты Кассационного суда (АП КС).
27 июня парламент на внеочередном заседании обсудил вопрос избрания кандидата на вакантную должность судьи Судейской коллегии по гражданским делам АП КС.
Член ВСС Д.Хачатурян представил биографические данные Л.Григорян, К.Туманяна и Л.Меликджаняна, их трудовой путь.
В своем выступлении Л.Григорян отметила, что выступления кандидатов в судьи в парламенте свидетельствуют о сотрудничестве трех государственных органов и общей миссии служить РА. Кандидат представила свои идеи о надлежащем сотрудничестве трех ветвей власти, об ответственности судьи КС за задачи, поставленные перед судебной властью.
Кандидат К.Туманян подчеркнул важность обеспечения права на справедливое судебное разбирательство, что позволит каждому лицу вести спор о своих нарушенных или предположительно нарушенных правах в судебной системе. По его словам, до революции в нашей стране почти не было судебной системы. “Правосудие должно быть прозрачным, доступным, зримым и, безусловно, заслуживающим доверия”, - подчеркнул он. К.Туманян выразил готовность вложить свои знания и опыт во благо развития судебной системы.
Кандидат в судьи Л.Меликджанян отметил, что воздержится от юридических анализов, создающих впечатление чтения лекций о независимости судебной власти, судебном или правовом явлении в целом. По его словам, ВСС с честью выполнил возложенную на него законом миссию. "Могу констатировать, что ни один правовой акт не отставал хотя бы на один день от установленного графика", - заметил он.